Historia

Życie sportowe na Piaskach powstało już na początku XX wieku. Mimo zakazu uprawiania sportu wydanego przez władze carskie, piaskowska młodzież na łąkach i polanach biegała, skakała, grała w krykieta i palanta, powstawały również pierwsze podwórkowe drużyny piłkarskie. Spory wkład w rozwój ruchu sportowego w kolonii Piaski wnieśli miedzy innymi : Bolesław Domagalik, bracia Pisułowie, Julian Wocka, Stanisław Dyrka. Organizatorem i propagatorem uprawiania ćwiczeń gimnastycznych i gier zespołowych było Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" mające swe ogniwa w kopalni "Saturn" w Czeladzi i od 1913 roku w kopalni "Czeladź" w Piaskach.
  Po 1918 roku w niepodległej Polsce odbudowywały się i powstawały nowe, "dzikie" drużyny piłkarskie. Kontynuowało swoją działalność Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". Patronat nad samorzutnie powstałą drużyną piłkarską "Piaski" - wobec odmowy pomocy przez dyrekcję kopalni "Czeladź", zaniepokojoną lewicowymi nastrojami w zespole - objęło Towarzystwo Uniwersytetów Robotniczych. Drużyna powstała w 1922 roku z połączenia zespołów podwórkowych młodzieży robotniczej Piasków. Przewodzili jej Stefan Łata i Stanisław Tuszyński, a w zespole grali ponadto Alojzy Jakubowski, Stanisław Szymański, Jan i Stanisław Koćmowie, Wiktor Cupiał, Jan Chechulski, Adam Kalański, Stanisław Niedbał i Stefan Ambroży. Poniważ drużyna była niezalegalizowana oficjalnie, mogła rozgrywać jedynie spotkania towarzyskie z okolicznymi zespołami. Dopiero 2 lata póxniej na Piaskach rozpoczął oficjalną już działalność Piłkarski Klub Sportowy "Gwiazda", który został zarejestrowany w Autonomicznym Podokręgi Piłki Nożnej w Będzinie i dopuszczony do rozgrywek mistrzowskich w klasie C, a w roku 1934 rozpoczęto budowę stadionu.
  Po wyzwoleniu z okupacji hitlerowskiej w styczniu 1945 roku przystąpiono do odbudowy życia sportowego na Piaskach. Już w marcu tego roku przy organozacji Związku Walki Młodych powstał Robotniczy Klub Sportowy "Piaski". W 1950 roku klub zmienił nazwę na KS "Górnik Piaski", a obok drużyny piłkarskiej prowadzono też sekcję tenisa stołowego i siatkówki.
  W roku 1976 po scaleniu trzech kopalń, podjęto decyzję o połączeniu czeladzkich klubów w jeden duży, wielosekcyjny Międzyzakładowy Czeladzki Klub Sportowy "Czeladź". I tak zamknął się kolejny rozdział w historii sportu na Piaskach. Odtąd na stadionie "Górnika" grała drużyna rezerw MCKS.

Drużyna Górnika Piaski.

Za sprawą grupy zapaleńców klub odrodził się w roku 2000 i wypełnił chociaż po części niszę jaka pozostała po upadku CKS Czeladź. 29 sierpnia 2000 r. dokonano oficjalnej rejestracji stowarzyszenia kultury fizycznej pod nazwą Klub Sportowy "Górnik Piaski" w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Pierwszym przezesem klubu został Zbigniew Marzec a członkami zarządu Dariusz Mazur, Jarosław Cyz, Grzegorz Szczęśniak i Ireneusz Wałczyk, a pierwszym trenerem Janusz Sączkowski. Kopalnia "Saturn" użyczyła klubowi na czas nieokreślony stadion przy ul. Mickiewicza pod warunkiem, że klub pokryje wszelkie koszty związane z jego eksploatacją. Drużyna piłkarska została zgłoszona do rozgrywek w klasie B śląskiego OZPN i już w pierwszym sezonie uzyskała awans do klasy A gdzie ze zmiennym szczęściem grała do sezonu 2006/07 w którym to awansowała do ligi okręgowej.

Drużyna Górnika Piaski
Drużyna od 2006/07 zaczęła grać w lidze okręgowej , w pierwszych trzech  latach gry w okręgówce Górnicy ulokowali się na zakończenie sezonu w środkowej części tabeli. W sezonie 2009/10 Zajęli już drugie miejsce ulegając tylko rywalowi z Jaworzna. Po tym udanym sezonie każdy liczył po cichu na to , że Górnik awansuje no i się udało sezon  2010/2011 jest tym sezonem właśnie. Górnik Piaski Awansował do IV ligi i od przyszłego sezonu będzie grał o jeden szczebel wyżej.  Wielkie Gratulacje dla chłopków, trenerów , działaczy , i również dla kibiców którzy wspierali Górnika przez cały sezon.

List Otwarty