K.S. Górnik Piaski - strona nieoficjalna

Strona klubowa
  • Witamy Wszystkich na stronie klubowej Górnika Piaski!
  •        

Logowanie

Najlepsi typerzy

Zaloguj się, aby typować.
Lp. Osoba Pkt.
1. Madmax 51
2. slawek_czel 16
3. yipman 6
4. zbigmar57 3

Kontakty

Statystyki

Brak użytkowników
zalogowanych i 1 gość

dzisiaj: 51, wczoraj: 81
ogółem: 471 781

statystyki szczegółowe

Historia

 

Życie sportowe na Piaskach powstało już na początku XX wieku. Mimo zakazu uprawiania sportu wydanego przez władze carskie, piaskowska młodzież na łąkach i polanach biegała, skakała, grała w krykieta i palanta, powstawały również pierwsze podwórkowe drużyny piłkarskie. Spory wkład w rozwój ruchu sportowego w kolonii Piaski wnieśli miedzy innymi : Bolesław Domagalik, bracia Pisułowie, Julian Wocka, Stanisław Dyrka. Organizatorem i propagatorem uprawiania ćwiczeń gimnastycznych i gier zespołowych było Polskie Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" mające swe ogniwa w kopalni "Saturn" w Czeladzi i od 1913 roku w kopalni "Czeladź" w Piaskach.
  Po 1918 roku w niepodległej Polsce odbudowywały się i powstawały nowe, "dzikie" drużyny piłkarskie. Kontynuowało swoją działalność Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół". Patronat nad samorzutnie powstałą drużyną piłkarską "Piaski" - wobec odmowy pomocy przez dyrekcję kopalni "Czeladź", zaniepokojoną lewicowymi nastrojami w zespole - objęło Towarzystwo Uniwersytetów Robotniczych. Drużyna powstała w 1922 roku z połączenia zespołów podwórkowych młodzieży robotniczej Piasków. Przewodzili jej Stefan Łata i Stanisław Tuszyński, a w zespole grali ponadto Alojzy Jakubowski, Stanisław Szymański, Jan i Stanisław Koćmowie, Wiktor Cupiał, Jan Chechulski, Adam Kalański, Stanisław Niedbał i Stefan Ambroży. Poniważ drużyna była niezalegalizowana oficjalnie, mogła rozgrywać jedynie spotkania towarzyskie z okolicznymi zespołami. Dopiero 2 lata póxniej na Piaskach rozpoczął oficjalną już działalność Piłkarski Klub Sportowy "Gwiazda", który został zarejestrowany w Autonomicznym Podokręgi Piłki Nożnej w Będzinie i dopuszczony do rozgrywek mistrzowskich w klasie C, a w roku 1934 rozpoczęto budowę stadionu.
  Po wyzwoleniu z okupacji hitlerowskiej w styczniu 1945 roku przystąpiono do odbudowy życia sportowego na Piaskach. Już w marcu tego roku przy organozacji Związku Walki Młodych powstał Robotniczy Klub Sportowy "Piaski". W 1950 roku klub zmienił nazwę na KS "Górnik Piaski", a obok drużyny piłkarskiej prowadzono też sekcję tenisa stołowego i siatkówki.
  W roku 1976 po scaleniu trzech kopalń, podjęto decyzję o połączeniu czeladzkich klubów w jeden duży, wielosekcyjny Międzyzakładowy Czeladzki Klub Sportowy "Czeladź". I tak zamknął się kolejny rozdział w historii sportu na Piaskach. Odtąd na stadionie "Górnika" grała drużyna rezerw MCKS. 


Drużyna Górnika Piaski.

  Za sprawą grupy zapaleńców klub odrodził się w roku 2000 i wypełnił chociaż po części niszę jaka pozostała po upadku CKS Czeladź. 29 sierpnia 2000 r. dokonano oficjalnej rejestracji stowarzyszenia kultury fizycznej pod nazwą Klub Sportowy "Górnik Piaski" w Sądzie Okręgowym w Katowicach. Pierwszym przezesem klubu został Zbigniew Marzec a członkami zarządu Dariusz Mazur, Jarosław Cyz, Grzegorz Szczęśniak i Ireneusz Wałczyk, a pierwszym trenerem Janusz Sączkowski. Kopalnia "Saturn" użyczyła klubowi na czas nieokreślony stadion przy ul. Mickiewicza pod warunkiem, że klub pokryje wszelkie koszty związane z jego eksploatacją. Drużyna piłkarska została zgłoszona do rozgrywek w klasie B śląskiego OZPN i już w pierwszym sezonie uzyskała awans do klasy A gdzie ze zmiennym szczęściem grała do sezonu 2006/07 w którym to awansowała do ligi okręgowej.
 
Drużyna Górnika Piaski
Drużyna od 2006/07 zaczęła grać w lidze okręgowej , w pierwszych trzech  latach gry w okręgówce Górnicy ulokowali się na zakończenie sezonu w środkowej części tabeli. W sezonie 2009/10 Zajęli już drugie miejsce ulegając tylko rywalowi z Jaworzna. Po tym udanym sezonie każdy liczył po cichu na to , że Górnik awansuje no i się udało sezon  2010/2011 jest tym sezonem właśnie. Górnik Piaski Awansował do IV ligi i od przyszłego sezonu będzie grał o jeden szczebel wyżej.  Wielkie Gratulacje dla chłopków, trenerów , działaczy , i również dla kibiców którzy wspierali Górnika przez cały sezon. 

Buttony

Reklama

Zegar

Najbliższe spotkanie

W najbliższym czasie zespół nie rozgrywa żadnego spotkania.

Ostatnie spotkanie

Górnik Piaski (Czeladź)Slavia Ruda Śląska
Górnik Piaski (Czeladź) 0:1 Slavia Ruda Śląska
2013-11-09, 12:00:00
     
oceny zawodników »

Najbliższa kolejka

Najbliższa kolejka 16
Grunwald Ruda Śląska - Slavia Ruda Śląska
Górnik Piaski (Czeladź) - Przyszłość Ciochowice
Wyzwolenie Chorzów - Lot Konopiska
Raków II Częstochowa - Gwarek Tarnowskie Góry
Sarmacja Będzin - RKS Grodziec (Będzin)
Pilica Koniecpol - Concordia Knurów
LKS Kamienica Polska - Zagłębiak Dąbrowa Górnicza
MLKS Woźniki - Zieloni Żarki

Wyniki

Ostatnia kolejka 15
Zieloni Żarki 1:4 Grunwald Ruda Śląska
MLKS Woźniki 3:0 Zagłębiak Dąbrowa Górnicza
LKS Kamienica Polska 1:3 Concordia Knurów
Pilica Koniecpol 0:0 RKS Grodziec (Będzin)
Sarmacja Będzin 2:0 Gwarek Tarnowskie Góry
Raków II Częstochowa 1:0 Lot Konopiska
Wyzwolenie Chorzów 0:1 Przyszłość Ciochowice
Górnik Piaski (Czeladź) 0:1 Slavia Ruda Śląska

Statystyki drużyny

Losowa galeria

Górnik Piaski vs Pilica Koniecpol
Ładowanie...